Admin Login

GAMES & STATS

NEWS & ANNOUNCEMENTS

2018-2019 Season
Matches will be uploaded to the system when the coaches have submitted their scores and have accepted the opposing teams scores.
______________________________________________________________



2017-2018 Season
Matches will be uploaded to the system when the coaches have submitted their scores and have accepted the opposing teams scores.
_______________________________________________________________

Boys County Championship
Tournament
February 3, 2018

Team

Totals

East Islip

6829

West Babylon

6353

Sachem

6346

Middle Country

6294

Smithtown

6263

Longwood

6244

Commack

6169

Central Islip

5988

Comsewogue

5909

Patchogue-Medford

5792

Rocky Point

5654

William Floyd

5634

North Babylon

5623

Bay Shore

5614

Islip

5587

Sayville

5003


Girls County Championship
Tournament
February 3, 2018

1

2

3

sub

4

5

6

final

G-Middle Country

1164

1099

1063

3326

961

1020

1147

6454

G-East Islip

1020

1068

990

3078

1141

1131

1062

6412

G-Longwood

906

942

950

2798

993

1058

949

5798

G-Sachem

998

976

1019

2993

828

910

967

5698

G-comsewogue

950

941

925

2816

951

973

872

5612

G-Patchogue-Medford

755

917

964

2636

983

886

866

5371

G-Eastport

780

872

860

2512

832

847

767

4958

G-Central Islip

773

764

798

2335

870

887

708

4800

G-Northport

713

791

740

2244

764

762

855

4625

G-North Babylon

767

800

787

2354

744

800

694

4592



_________________________________________________________

Boys Wild Card

Winners earn a spot in the county championship tournament on

February 3rd @ Bowlero Sayville


Congratulations to:

Central Islip - 3122

Rocky Point - 3016

Sayville - 2926

Bay Shore - 2804


Girls Wild Card

Congratulations to:

Patchogue Medford - 2702

______________________________________________________________


Division Tournaments


Boys Large School Champion

Smithtown - 3115


Boys Small School Champion

Central Islip - 3122


Girls Division Champion

Middle Country - 3158



Boys Singles - January 10, 2018 at Sayville Lanes

1

James Spina - Bye

James Spina - 190

 

2

Aaron Rice - 214

Eric Tadler - 231

10

Anthony Cioffi - 212

 

 

9

Eric Tadler - 258

Eric Tadler - 214

CHAMPION

Eric Tadler

3

Anthony Valente 238

Anthony Valente - 245

 

7

Michael Mirabile - 207

 

 

8

Joe Guido - 215

 

 

Nicholas Giovanniello  - 196

4

Joseph Musumeci  - 212

 

5

Dillan Otten - 180

 

6

Nicholas Giovanniello - 237

Nicholas Giovanniello - 248

CHAMPION: Eric Tadler East Islip

2nd Place: Nicholas Giovanniello West Babylon

3rd Place: Anthony Valente East Islip

4th Place: James Spina East Islip

5th Place: Joe Guido Pat-Med

6th Place: Aaron Rice East Islip

7th Place: Joseph Musumeci Central Islip

8th Place: Anthony Cioffi North Babylon

9th Place: Michael Mirabile Longwood

10th Place: Dillan Otten Eastport


Boys Singles/Doubles - January 10, 2018 at Sayville Lanes
1st Pat-Med - 381
Damien Millsap - 236  
John Gifford - 145 Smithtown - 456  
  Smithtown - 400
4th Smithtown - 456   Jake Wallasch - 189
Jake Wallasch - 266 Kyle Perillo - 211 CHAMPIONS Campo/Addonzio
Kyle Perillo - 190 Longwood - 433 
Longwood - 433
2nd Longwood - 491   Frank Campo - 202
Frank Campo - 226 Hunter Addonizio - 231
Hunter Addonizio - 265  
Longwood - 491 2nd PLACE Wallasch/Perillo
3rd Smithtown - 470   Smithtown 410
Mike Pennello - 235
Frank Antanasio - 235
Pat-Med - 312
Damien Millsap - 123
John Gifford - 189
CONSOLATION MATCH 3rd PLACE Pennello/Antanasio
Smithtown - 388 Smithtown - 388
Mike Pennello - 186
Frank Antanasio - 202



GIRLS SINGLES/DOUBLES 2017-2018-Results

A Division Doubles  (2 games each ) 330 and higher

1st - Julia Bocamazo & Julianna Spina -  East Islip - 950

2nd - Julie Acosta & Hannah Skalacki- Middle Country - 936

3rd - Amanda Scarfogliero & Autumn Novotny - Middle Country - 921

4th - Natalie Maurich & Amanda Kreush - East Islip - 918

5th - Danielle Dietz & Teresa Locurto - Longwood - 895

B Division Doubles (2 games each ) 250 - 329

1st - Karen Maurich & Kristy Murphy - East Islip - 788

2nd - Bernie Reyes & Colleen McInerney - Comsewogue - 776

3rd - Ashley Berke & Jolie Iamunno - East Islip - 698

4th - Emma Rennaro & Abby Grillo - Comsewogue - 679

5th - Karalynn Lemmon & Brianna Batista - Eastport South Manor - 675

C Division Doubles (2 games each ) 249 and lower

1st - Tyler Gonzalez & Ciara Solomon - Central Islip - 625

2nd - Shannon Crowe & Katie Cordello - North Babylon - 615

3rd - Amanda Librizzi & Mikayla Neubert - West Islip - 575

4th - Miranda Truetle & Paige Borri - Bellport - 569

5th - Annie Mezzatesta & Amanda Miano - Bellport - 567

A Division Singles (2 games each) 181 & above

1st - Jenna Lehrer - Commack - 498

2nd - Natalie Mavrich - East Islip - 477

3rd - Hannah Manetta - Comsewogue - 462

4th - Taylor Eggert - Smithtown - 452

5th - Hannah Skalacki - Middle Country - 449

B Division Singles (2 games each) 156-180

1st - Kristy Murphy - East Islip - 411

2nd - Angelica Harriott - Patchogue-Medford - 402

3rd - Laura Clark - Comsewogue - 395

4th - Natalie McIntosh - West Babylon - 382

5th - Ashley Berke - East Islip - 379

C Division Singles (2 games each ) 131-155

1st - Grace  Albergo - Bay Shore - 368

2nd - Katelyn Wheeler - Longwood - 358

2nd - Kaila Jean Charles - North Babylon - 358

3rd - Katiera Dickinson - Bay Shore - 351

4th - Talia Perez - Central Islip - 350

5th - Taryn Feuer - Northport - 344

D Division Singles (2 games each ) 130 and below

1st - Katie Degart - Comsewogue - 347

2nd - Emma Rennard - Comsewogue - 312

3rd - Brianna Tringali - Commack - 292

3rd - Sarah Olenik - West Islip - 292

4th - Shannon Crowe - North Babylon - 282

5th - Jess Portela - Commack 278




WELCOME TO THE 2016-17 SEASON
MATCHES WILL BE UPLOADED TO THE SYSTEM WHEN THE COACHES ENTER THEIR SCORES AND ACCEPT THE OTHER TEAMS SCORES. 

GIRLS SINGLES/DOUBLES RESULTS
A Division Doubles  (2 games each ) 330 and higher
1st - Jenny Murphy & Melissa Mavrich -  East Islip - 908
2nd - Hannah Manetta & Patricia Kelly - Comsewogue - 900
3rd - Kendall Eggert & Taylor Eggert - Smithtown/ Kings Park - 824
4th - Canan Bedemci & Gianna Guido - Patchogue Medford - 819
4th - Julia Bocamazo & Julianna Spina - East Islip - 819
5th - Hannah Skalacki & Julie Acosta - Middle Country - 815

B Division Doubles (2 games each ) 250 - 329
1st - Natalie McIntosh & Taylor Larsen - West Babylon - 830
2nd - Ashley Gottardo & McKayla Brown -- Commack - 723
3rd - Nicole Principe & Sara Appel - Commack - 720
4th - Hallie Schreiner & Kasay Jenkofsky - Islip - 710
5th - Amanda Lejman & Justine Verni - West Babylon - 697

C Division Doubles (2 games each ) 249 and lower
1st - Amanda Gildersleeve & Meera Arumugam - Sachem - 630
2nd - Ryann Vollmer & Katiera Dickinson - Bay Shore - 593
3rd - Theresa Wall & Samantha Centrone - North Babylon - 574
4th - Emily Moore & Erin Dechico - Patchogue Medford - 557
5th - Kira Cornibert & Courtney Flynn - West Islip - 515

A Division Singles (2 games each) 181 & above
1st - Hannach Skalacki - Middle Country - 516
2nd - Julia Bocamazo - East Islip - 509
3rd - Taylor Eggert - Smithtown - 493
4th - Melissa Mavrich - East Islip - 478
5th - Skylar McGarrity - North Babylon - 473

B Division Singles (2 games each) 156-180
1st - Justine Verni - West Babylon - 426
2nd - Victoria Nelkina - Longwood - 410
3rd - Ashley Gottardo - Commack - 406
4th - Courtney Morew - Middle Country - 399
5th - Jessica Burkitt - Longwood - 391
5th - Laura Clark- Comsewogue - 391

C Division Singles (2 games each ) 131-155
1st - Isabella Cain - Smithtown - 361
2nd - Amanda Miller - Commack - 342
3rd - Morgan Raible - West Islip - 338
4th -  Marlene Guzman - Central Islip -335
4th - Leslie Lutin - Sachem - 335
4th - Skylar Bunse - Patchogue Medford - 335
5th - Jordan Dean - Eastport South Manor - 334

D Division Singles (2 games each ) 130 and below
1st - Hannah McGlintock - Middle Country - 358
2nd - Samantha Centrone - North Babylon - 350
3rd - Erin Dechico - Patchogue Medford - 322
4th - Kaila Jean Charles - North Babylon - 321
5th - Brianna Adams - West Islip - 319

County Championship Results
Congratulations Sachem Boys & East Islip Girls
Good luck at the State Tournament!
 
GIRLS RESULTS
       TEAM                  GAME 1     GAME 2     GAME 3   AM TOTAL     GAME 4     GAME 5     GAME 6     FINAL   PIN DIF.   AVERAGE
EAST ISLIP                  1121           1136           964            3221              1094          1047          1005         6367         0             1061.16
MIDDLE COUNTRY     1008           1108           883            2999              1009           965            967          5940      - 427           990.00
LONGWOOD                1061           1132           866           3059                922          1045            908          5934      - 433           989.00
SACHEM                        936            1031         1110           3077               915           909             895          5796       - 571          966.00
COMSEWOGUE            952             970           964            2886               915           961             951          5713       - 654          952.16
COMMACK                   1016            940            981            2937               937           920             911          5705      - 662          950.83
WEST ISLIP                   903             868           881            2652               976           863             942           5433      - 934          905.50
NORTH BABYLON        877             939           876            2692                982           905            787           5366      - 1001        894.33
WEST BABYLON          865              839           964           2668                828           819            748           5063       - 1304       843.83
CENTRAL ISLIP            773              858           811           2442                830           810            796           4878       - 1489       813.00

I
             
 

BOYS RESULTS








Boys Wild Card

Winners earn a spot in the county championship tournament on February 6th @ AMF Sayville Lanes
Congratulations to:
Sayville - 3998
Bay Shore - 3928
Northport - 3645
Connetquot - 3629

Girls Wild Card
Congratulations to:
Sachem

Division Tournaments

Boys Large School Champion
East Islip- 4272

Boys Small School Champion
Sayville - 3998

Girls Division Champion
East Islip


**Please Note**
The results of the Girls League 1 Tie breaker between Sachem and Commack. 
Commack Defeated Sachem in their tie breaker match.

NEW Girls league 1 standings:
1ST - Middle Country
2ND - Longwood
3RD - Commack
4TH - Sachem


Scroll Down for girls singles/doubles results

Boys Results Singles
Congratulations Adam Zimmerman 2016 singles champion


Boys Results Doubles
Congratulations Commack Doubles 2016 Champions 
Evan Hass & Thomas White



Girls Results

A DOUBLES

1st – Lyndsay Mavrich & Olivia Lopera                                  939      East Islip

2nd – Brittany Arne& Gianna Guido                                       921       Pat-Med

3rd – Jenny Murphy & Melissa Mavrich                                 895       East Islip

4th – Renee Clark & Patricia Kelly                                          820       Comsewogue

5th – Allison Burfeindt & Nicole Lettich                                  813       Middle Country

 

B DOUBLES

 

1st – Julianna Spina & Natalie Mavrich                                 768          East Islip

2nd – Vicki Lewis & Misty Feist                                                730          Bellport

3rd – Lauren Olshever & Victoria Costa                                  720          Commack

4th – Courtney Morelli & Jennifer Gainsford                          688          Middle Country

5th – Kendall Eggert & Isabella Cain                                        684          Smithtown

 

C DOUBLES

 

1ST – Haley Lomax & Shannon Frost                                   577               C.I./E.S.M.

2nd – Amanda Miller & Liana Abbate                                  576               Commack

3rd – Taylor McIntosh & Amanda Lejman                          555               West Babylon

4th – Kayla Manarino & Sophie Kolber                               549                Sachem/Commack

5th – Angelica Polcini & Carli Tagliamonte                         539                Longwood

 

 

 

                                                        A SINGLES

1st – Hannah Manetta                            513                        Comsewogue

2nd – Amanda Naujokas                        487                         Sachem

3rd – Skylar McGarrity                          481                        North Babylon

4th – Brittany Arne                                 471                        Pat. – Med

5th – Olivia Lopera                                 470                        East Islip

                                                          B SINGLES

1ST – Emily Cavanaugh                         447                         West Islip

2nd - Nya Manesis                                   438                          Smithtown

3rd – Nicole Lettich                                 391                         Middle Country

3rd – Jennifer Gainsford                        391                          Middle Country

4th – Courtney Morelli                           381                           Middle Country

5th – Amanda Scarfogliero                    379                           Middle Country

                                                       C SINGLES

1st – Lauren Olshever                            382                          Commack

2nd – Selena Losito                                 342                          N. Babylon

2nd – Kendall Eggert                              342                          Smithtown

3rd – Gaetana Carr                                316                           Sachem

3rd – Justine Bostwick                           316                          Smithtown

4th – Hannah Greene                              315                          Central Islip

5th – Kaitlyn Gambina                          305                          ESM

                                                        D SINGLES

1st – Haley Lomax                                  283                         Central Islip

2nd – Megan VanDorn                           278                         Pat. –Med

3rd – Emily Faltings                               272                         Northport

4th – Shayna Amorese                           267                         Central Islip

5th – Mikayla Lyston                             261                         Pat. - Med